Internetdagi “soxta auditoriya”: Bu jarayonda O‘zbekiston qanday rol o‘ynayapti?
Bugun ijtimoiy tarmoqlarda minglab layk, obunachi yoki izohlarni ko‘ramiz. Ammo ularning hammasi ham haqiqiy odamlar emas. So‘nggi tadqiqotlarga ko‘ra, internetda feyk akkaunt yaratish alohida biznesga aylanib ulgurgan. Kembrij universiteti olimlari bu bozor qanday ishlashini o‘rganib, ayrim mamlakatlarda bunday xizmatlar qanchalik arzonligini ham tahlil qilgan. Qizig‘i bu jarayonda O‘zbekiston ham tilga olinmoqda. Xo‘sh, nega aynan bizning raqamlar orqali feyk akkaunt yaratish osonroq?
Feyk akkauntlarning yaratilishi
Kembrij universiteti ishlab chiqqan Cambridge Online Trust and Safety Index (COTSI) loyihasi doirasida 500 dan ortiq ijtimoiy tarmoq va onlayn xizmatlar o‘rganilgan. Tadqiqotda TikTok, Amazon va Spotify kabi platformalarda akkaunt ochish uchun ishlatiladigan SMS-verifikatsiya xizmatlari tahlil qilingan.
Natijalarga ko‘ra, O‘zbekiston telefon raqamlari orqali SMS tasdiqlash xizmatlari nisbatan arzon hisoblanadi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, 100 dollar evaziga 100 mingdan ortiq akkauntni tasdiqlash mumkin. Shuningdek, qora bozorda O‘zbekiston raqamlari orqali 2,4 milliondan ortiq SMS-verifikatsiya xizmati mavjudligi qayd etilgan. Bu esa katta miqdorda feyk akkaunt yaratish imkoniyati borligini ko‘rsatadi.
Feyk akkauntlar nima uchun kerak?
Mutaxassislarning aytishicha, bunday xizmatlar internetdagi “onlayn manipulyatsiya iqtisodiyoti”ning muhim qismiga aylangan. Ular yordamida sun’iy ravishda layklar va obunachilar sonini ko‘paytirish, feyk profillar orqali fikrlarga ta’sir o‘tkazish yoki ma’lum axborot kampaniyalarini olib borish mumkin.
Har bir feyk akkaunt odatda telefon raqami va SIM-karta bilan bog‘lanadi. Shu sabab aynan shu tizim butun jarayonning asosiy nuqtasi hisoblanadi. Biroq tadqiqot mualliflari keltirilgan raqamlar barcha feyk akkauntlar albatta ishlaydi degani emasligini ham aytadi. Amalda ularning bir qismi tezda bloklanishi yoki qisqa vaqt ichida yo‘qolib ketishi mumkin.

«Фейковая аудитория» в интернете: какую роль играет Узбекистан?
Сегодня в социальных сетях мы видим тысячи лайков, подписчиков и комментариев. Однако далеко не все они принадлежат реальным людям. Согласно последним исследованиям, создание фейковых аккаунтов уже превратилось в отдельный бизнес. Учёные Кембриджского университета изучили, как устроен этот рынок, а также проанализировали, в каких странах подобные услуги обходятся дешевле. Примечательно, что в этом процессе упоминается и Узбекистан. Почему же именно через наши номера создавать фейковые аккаунты проще?
Как создаются фейковые аккаунты
В рамках проекта Cambridge Online Trust and Safety Index (COTSI), разработанного Кембриджский университет, было изучено более 500 социальных сетей и онлайн-сервисов. В исследовании проанализированы SMS-сервисы верификации, используемые для регистрации аккаунтов на таких платформах, как TikTok, Amazon и Spotify.
Согласно результатам, SMS-подтверждение через узбекские телефонные номера обходится сравнительно дёшево. По расчётам, за 100 долларов можно подтвердить более 100 тысяч аккаунтов. Кроме того, на теневом рынке доступно свыше 2,4 миллиона услуг SMS-верификации через номера Узбекистана. Это указывает на возможность массового создания фейковых аккаунтов.
Зачем нужны фейковые аккаунты
По словам специалистов, такие услуги стали важной частью «экономики онлайн-манипуляций». С их помощью искусственно увеличивают число лайков и подписчиков, воздействуют на общественное мнение через фейковые профили и проводят различные информационные кампании.
Как правило, каждый фейковый аккаунт привязан к телефонному номеру и SIM-карте. Поэтому именно этот элемент является ключевым во всей системе. При этом авторы исследования отмечают, что приведённые цифры не означают, что все такие аккаунты действительно работают: на практике часть из них быстро блокируется или исчезает в короткие сроки.