Amir Temurdan meros — Bog‘ibaland anjirzorlari gullab-yashnamoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 14-fevraldagi PQ-57-son qaroriga muvofiq, Agrobank hurmo, anjir, olma va nok yetishtirish bo‘yicha aniq vazifalarni amalga oshirishi belgilangan. Ushbu topshiriqlar doirasida “Uzun Agro Star” va “Baxmal Agro Star” mas’uliyati cheklangan jamiyatlari tashkil etildi.
“Uzun Agro Star” faoliyat yo‘nalishlari
“Uzun Agro Star”ning asosiy vazifalari — anjir va hurmo yetishtirish, ularni qayta ishlash, qadoqlash, eksport qilish, shuningdek, agroturizmni rivojlantirishdan iborat. Kompaniyaning ixtisoslashgan hududlari sifatida Surxondaryo viloyatining Uzun tumani hamda Kattakurgon va Kitob tumanlari belgilangan.
Agroturizm va milliy brendni targ‘ib etish
Hududlarda agroturizmni rivojlantirish va milliy brendni ommalashtirish maqsadida madaniy-ma’rifiy tadbirlar, seminarlar va sayllar o‘tkazilmoqda. Shu doirada, 2024-yil 9-avgust kuni Amir Temur davridan buyon asrlar davomida saqlanib kelayotgan Samarqand viloyatidagi Bog‘ibaland anjirgohlarida Agrobank tashabbusi bilan “Anjir sayli” bo‘lib o‘tdi. Tadbirda bank ekotizimidagi “Agrolab” va “Agro In Vitro” loyihalari hamda Samarqand agroinnovatsiyalar va tadqiqotlar instituti ishtirok etdi.
Anjir va hurmo yetishtirish holati
2024-yilgi hosil ko‘rsatkichlari
➖Anjir — 2,8 ming gektar maydondan 27,7 ming tonna hosil olindi.
➖Hurmo — 5 ming gektar maydondan 110 ming tonna hosil yig‘ildi.
“Uzun Agro Star”ning amalga oshirgan ishlari
200 ming xonadonga jami 2 mln dona ko‘chat yetkazib berish rejalashtirilgan bo‘lib, bugungi kungacha 444 ming dona hurmo va anjir ko‘chatlari tarqatildi. Yil yakuniga qadar qolgan ko‘chatlar yetkaziladi.
Shuningdek:
–“Fermerlar maktabi” onlayn platformasi orqali 470 nafar fuqaro bilim va sertifikatga ega bo‘ldi.
– Turkiyadan agronom mutaxassislar jalb etildi.
– 25 gektar maydonda intensiv bog‘lar tashkil etildi.
Yangi texnologiyalar va innovatsion loyihalar
– Xitoy tajribasi asosida issiqxonalarda anjir yetishtirish.
– Yapon usulida hurmodan mayiz va chipslar ishlab chiqarish.
– “Namunali bog‘ ko‘chasi” loyihasini yo‘lga qo‘yish.
– 100 gektarlik zamonaviy agrokompleks majmuasini tashkil etish.
Ishlab chiqarishdan eksportgacha to‘liq tizim
Uzun tumanida barpo etilishi rejalashtirilayotgan agrokompleks hurmo va anjir yetishtirishdan boshlab, ularni qayta ishlash, ichki bozorga yetkazib berish hamda eksport qilish bosqichlarini qamrab oladi. Majmua zamonaviy ishlab chiqarish va turizm infratuzilmasiga ega bo‘ladi.
Iqtisodiy va ijtimoiy ahamiyati
Loyiha to‘liq ishga tushgach, 250 nafar doimiy ish o‘rni yaratiladi. Agrokompleks mahalliy aholining bandligini ta’minlash, hosilni qayta ishlash va eksport hajmini oshirish bilan birga, agroturizm orqali hududning iqtisodiy va madaniy salohiyatini yuksaltiradi.

Наследие Амира Темура — процветающие инжирные сады Богибаланда
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 14 февраля 2024 года № ПП-57, перед АКБ «Агробанк» определены конкретные задачи по выращиванию хурмы, инжира, яблок и груш. В рамках выполнения этих поручений созданы общества с ограниченной ответственностью «Uzun Agro Star» и «Baxmal Agro Star».
Деятельность «Uzun Agro Star»
Основные задачи «Uzun Agro Star» — выращивание инжира и хурмы, их переработка, упаковка, экспорт, а также развитие агротуризма. В качестве специализированных территорий определены Узунский район Сурхандарьинской области, а также Каттакурганский и Китабский районы.
Агротуризм и продвижение национального бренда
С целью развития агротуризма и популяризации национального бренда проводятся культурно-просветительские мероприятия, семинары и народные праздники. В этом контексте 9 августа 2024 года по инициативе «Агробанка» в инжирных садах Богибаланда в Самаркандской области, которые сохраняются со времён Амира Темура на протяжении веков, состоялся «Праздник инжира». В мероприятии приняли участие проекты банковской экосистемы «Agrolab» и «Agro In Vitro», а также Самаркандский институт агроинноваций и исследований.
Состояние выращивания инжира и хурмы
Показатели урожая 2024 года
➖Инжир — с 2,8 тыс. гектаров получено 27,7 тыс. тонн урожая.
➖Хурма — с 5 тыс. гектаров собрано 110 тыс. тонн урожая.
Реализованные мероприятия «Uzun Agro Star»
Запланирована поставка 2 млн саженцев в 200 тыс. домохозяйств. На сегодняшний день распределено 444 тыс. саженцев хурмы и инжира. До конца года оставшиеся саженцы будут доставлены.
Кроме того:
Через онлайн-платформу «Школа фермеров» 470 человек получили знания и сертификаты.
Привлечены агрономы-специалисты из Турции.
На площади 25 гектаров созданы интенсивные сады.
Новые технологии и инновационные проекты
➖Выращивание инжира в теплицах по китайской технологии.
➖Производство из хурмы изюма и чипсов по японской технологии.
➖Реализация проекта «Показательная садовая улица».
➖Создание современного агрокомплекса площадью 100 гектаров.
Полный цикл — от производства до экспорта
Планируемый агрокомплекс в Узунском районе охватит весь процесс — от выращивания хурмы и инжира до переработки, поставок на внутренний рынок и экспорта. Комплекс будет оснащён современной производственной и туристической инфраструктурой.
Экономическое и социальное значение
После полного запуска проекта будет создано 250 постоянных рабочих мест. Агрокомплекс обеспечит занятость местного населения, увеличит объёмы переработки и экспорта урожая, а также повысит экономический и культурный потенциал региона за счёт развития агротуризма.