O‘zbekiston banklarida mikroqarzlar va avtokreditlar bo‘yicha foiz stavkalari 2026-yilning fevralida sezilarli o‘zgarishlarga uchradi. Unga ko‘ra, mikroqarzlar bir oz qimmatlashib, avtokreditlar arzonlashdi. Bu o‘zgarishlar fuqarolar uchun moliyaviy tanlovni osonlashtirishga yordam bermoqda. Quyidagi maqolada qaysi bankdan kredit rasmiylashtirish foydaliroq bo‘lishi haqida ma’lumotlarni jamladik.
Yangi foiz stavkalari
Bugungi kunda bank kreditlari aholi uchun kundalik ehtiyojlarini qondirish va yirik xaridlarni amalga oshirishda muhim vosita hisoblanadi. Mikroqarzlar va avtokreditlar orasidagi foiz stavkalari farqi esa moliyaviy tanlovni amalga oshirayotgan fuqarolar uchun katta ahamiyatga ega. Joriy haftada e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, mikroqarzlar va avtokreditlar bo‘yicha takliflar bir-biridan keskin farq qilmoqda. Unga ko‘ra, mikroqarzlar bo‘yicha o‘rtacha foiz stavkasi 31,0% ga yetdi, bu o‘tgan davrga nisbatan 0,2 foizga oshdi. Eng past foiz stavkalari taklif etayotgan banklar orasida Infinbank 24,4% bilan birinchi o‘rinda, keyingi o‘rinlarda esa Aloqabank (24,5%) va Trastbank (24,6%) turibdi. Biroq, mikroqarzlar bo‘yicha eng yuqori stavka Tenge bankda 42,6% ni tashkil etmoqda. Anorbank (41,2%) va AVO bank (39,9%) yuqori stavkalar bilan ajralib turadi.
Shuningdek, TBC Bank ikki haftalik tanaffusdan so‘ng yana mikroqarz ajratishni boshladi. Bankning hozirgi foiz stavkasi 32,7% ni tashkil etmoqda, bu o‘tgan yilning dekabr oyidagi 32,4% dan biroz yuqori.
Arzonlashayotgan stavkalar
Avtokreditlar segmentida esa pasayish kuzatildi. O‘rtacha foiz stavkasi 0,2 foizga arzonlab, 23,4% ga yetdi. Eng arzon avtokreditlarni Garant bank (17,9%) taqdim etmoqda, keyingi o‘rinlarda esa Ipoteka bank (20,2%) va Asia Alliance bank (21,3%) mavjud. Shuningdek, Mikrokreditbank (28,0%) va Madad Invest bank (27,9%) kabi yuqori foiz stavkalari taklif etilayotgan banklar ham mavjud.
Tijorat banklari, shuningdek, avtosanoat korxonalari bilan kelishuv asosida turli qulay shartlarda, masalan, past foizli avtokreditlar taklif qilishlari mumkin. Bu, banklarning amaldagi stavkalarini o‘rtacha ko‘rsatkichlardan farq qilishi mumkin.
Mikroqarzlar va Avtokreditlar o‘rtasidagi farq
Mikroqarzlar va avtokreditlar bo‘yicha bank bozorida teskari tendensiya kuzatilmoqda. Mikroqarzlar qimmatlashayotgan bo‘lsa, avtokreditlar arzonlamoqda. Bu iste’molchilar uchun keng tanlov imkoniyatlarini yaratmoqda. Stavkalar orasidagi farq esa 10-18 foiz punktigacha yetmoqda.

Какие банки предлагают автокредиты с самой низкой процентной ставкой?
В феврале 2026 года в банковском секторе Узбекистана произошли заметные изменения процентных ставок по микрозаймам и автокредитам. Микрозаймы немного подорожали, тогда как автокредиты, наоборот, стали доступнее. Эти изменения упрощают гражданам выбор наиболее выгодных финансовых продуктов. В материале ниже собрана информация о том, в каком банке оформление кредита сегодня является наиболее выгодным.
Новые процентные ставки
На сегодняшний день банковские кредиты остаются важным инструментом для покрытия повседневных расходов и совершения крупных покупок. Разница в процентных ставках между микрозаймами и автокредитами имеет ключевое значение для заемщиков при принятии финансовых решений.
Согласно данным, опубликованным на текущей неделе, условия по микрозаймам и автокредитам существенно различаются. Средняя процентная ставка по микрозаймам достигла 31 %, что на 0,2 % выше по сравнению с предыдущим периодом.
Самые низкие ставки по микрозаймам предлагают Infinbank (24,4 %), Aloqabank (24,5 %) и Trastbank (24,6 %). В то же время самые высокие ставки зафиксированы в Tenge Bank — 42,6 % . Высокими ставками также отличаются Anorbank (41,2 %) и AVO Bank (39,9 %).
Кроме того, TBC Bank после двухнедельного перерыва возобновил выдачу микрозаймов. Текущая ставка банка составляет 32,7% , что немного выше уровня декабря прошлого года (32,4 %).
Снижение ставок по автокредитам
В сегменте автокредитования, наоборот, зафиксировано снижение. Средняя процентная ставка уменьшилась на 0,2% и составила 23,4 процента.
Самые доступные автокредиты предлагает Garant Bank — 17,9% . Далее следуют Ipoteka Bank (20,2 % ) и Asia Alliance Bank (21,3 %). Вместе с тем на рынке присутствуют и более высокие ставки: в Mikrokreditbank — 28 %, в Madad Invest Bank — 27,9 %.
Отмечается, что коммерческие банки нередко предлагают специальные условия автокредитования в рамках соглашений с автопроизводителями. В таких случаях процентные ставки могут отличаться от среднерыночных показателей.
Разница между микрозаймами и автокредитами
На рынке банковских кредитов наблюдается разнонаправленная динамика: микрозаймы становятся дороже, тогда как автокредиты — дешевле. Это формирует для потребителей более широкий выбор финансовых решений. Разница между процентными ставками по этим видам кредитов в отдельных случаях достигает 10–18 %.