O‘zbekiston banklari orasida xodimlari uchun eng ko‘p mablag‘ sarflaydiganlari qaysilar?
2026-yilning birinchi choragida O‘zbekiston banklari ish haqi va xodimlarga bog‘liq boshqa xarajatlar uchun jami 4,4 trln so‘m yo‘naltirdi. Bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 20,8% ga ko‘p demakdir. Odatda, keng filiallar tarmog‘iga va katta shtat birligiga ega bo‘lgan yirik banklar personal uchun eng ko‘p mablag‘ sarflaydi.
Kuchli o‘nlik bilan tanishing
1
Xodimlar uchun xarajatlar miqdori bo‘yicha Agrobank yetakchilik qilmoqda. Bank uch oy davomida ushbu maqsadlar uchun 522,2 mlrd so‘m sarflagan. Kuchli uchlikdan, shuningdek, quyidagilar joy oldi:
• Milliy bank — 373,2 mlrd so‘m
• Ipoteka bank — 371,1 mlrd so‘m
Keyingi o‘rinlarni quyidagi banklar band etgan:
• Hamkorbank — 352,8 mlrd so‘m
• Xalq banki — 324,3 mlrd so‘m
• Kapitalbank — 269,8 mlrd so‘m
• SQB — 266,2 mlrd so‘m
• BRB — 190,9 mlrd so‘m
• Ipak Yo‘li banki — 190,5 mlrd so‘m
• Asakabank — 190,2 mlrd so‘m
E’tiborlisi shundaki, o‘nlikka kirgan banklarning beshtasi davlat ulushiga ega banklardir. Bu esa ularda xodimlar uchun xarajatlar aksariyat xususiy banklarga qaraganda yuqoriroq ekanidan dalolat beradi.
Reytingning davomi bilan tanishing:
• Mikrokreditbank — 188 mlrd so‘m
• TBC Bank — 135,1 mlrd so‘m
• Trastbank — 120,2 mlrd so‘m
• Aloqabank — 114,6 mlrd so‘m
• Anor Bank — 85,7 mlrd so‘m
• Infinbank — 78,4 mlrd so‘m
• OTOBANK — 73,9 mlrd so‘m
• Turonbank — 71,7 mlrd so‘m
• Davr-bank — 69,7 mlrd so‘m
• Asia Alliance Bank — 63,5 mlrd so‘m
Xarajatlar o‘sishi bo‘yicha yetakchilar
Xodimlar uchun sarf-xarajatlarning eng keskin o‘sishi Hayot bankda kuzatildi — darhol 85,3% ga. Bank chorak davomida personal uchun 41,7 mlrd so‘m yo‘naltirdi. Shuningdek, quyidagi banklarda ham sezilarli o‘sish qayd etildi:
• Uzum bank: +70%
• Anorbank: +49,3%
• MKBank: +48,7%
Shu bilan birga, uchta bankda xarajatlar aksincha kamaygan:
• Kapitalbank — 2,2% ga
• Infinbank — 16,3% ga
• Avobank — 7% ga
Eng foyda ko‘rgan banklar va xodimlar xarajati o‘rtasidagi bog‘liqlik
2026-yilning birinchi choragi yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston banklari 5,5 trln so‘m miqdorida sof foyda ko‘rdi. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 61,6% ga ko‘pdir.
Qizig‘i shundaki, xodimlar uchun xarajatlar bo‘yicha yetakchi bo‘lgan Agrobank eng foyda ko‘rgan banklar qatoriga kirmadi. Bank xodimlariga 522,2 mlrd so‘m sarflagani holda, uning sof foydasi 35,9 mlrd so‘mni tashkil etdi va ushbu ko‘rsatkich bo‘yicha bank 23-o‘rinni egalladi.
2
Ipoteka bankda esa vaziyat biroz boshqacha: xodimlar uchun 371,1 mlrd so‘m xarajat qilingani holda, bank 846,4 mlrd so‘m sof foyda ko‘rishga muvaffaq bo‘ldi.
Banklarning asosiy aktivi — insonlar
Ekspertlarning fikricha, zamonaviy bank sektorida binolar yoki bankomatlar emas, aynan xodimlar hal qiluvchi rol o‘ynamoqda. Bugungi kunda bank shunchaki pul saqlash joyi emas, balki mijozlar ishonchini boshqarish tizimidir. Shu sababli moliya muassasalari malakali kadrlar uchun o‘zaro raqobatlashib, ish haqi, bonuslar va jamoani rivojlantirishga ko‘proq mablag‘ ajratmoqdalar.

Какие банки тратят больше всего на сотрудников в Узбекистане?
В первом квартале 2026 года банки Узбекистана направили на зарплаты и другие расходы сотрудников 4,4 трлн сумов. Это на 20,8% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Больше всего средств на персонал традиционно направляют крупные банки с широкой филиальной сетью и большим количеством сотрудников.
Кто вошёл в ТОП-10
Лидером по расходам на сотрудников стал Agrobank. За три месяца банк направил на эти цели 522,2 млрд сумов.
В тройку также вошли:
• Milliy bank — 373,2 млрд сумов
• Ipoteka bank — 371,1 млрд сумов
Далее расположились:
• Hamkorbank — 352,8 млрд сумов
• Xalq banki — 324,3 млрд сумов
• Kapitalbank — 269,8 млрд сумов
• SQB — 266,2 млрд сумов
• BRB — 190,9 млрд сумов
• Ipak Yuli banki — 190,5 млрд сумов
• Asakabank — 190,2 млрд сумов
Сразу пять банков из десятки — государственные, что говорит о более высоких расходах на персонал по сравнению с большинством частных банков.
В рейтинг также вошли:
• Mikrokreditbank — 188 млрд сумов
• TBC Bank — 135,1 млрд сумов
• Trastbank — 120,2 млрд сумов
• Aloqabank — 114,6 млрд сумов
• Anor Bank — 85,7 млрд сумов
• Infinbank — 78,4 млрд сумов
• OTOBANK — 73,9 млрд сумов
• Turonbank — 71,7 млрд сумов
• Davr-bank — 69,7 млрд сумов
• Asia Alliance Bank — 63,5 млрд сумов.
Какие банки быстрее всего увеличили расходы
Самый резкий рост расходов на сотрудников показал Hayot bank — сразу на 85,3%. За квартал банк направил на персонал 41,7 млрд сумов.
Также заметный рост зафиксирован у:
• Uzum bank — +70%
• Anorbank — +49,3%
• MKBank — +48,7%
При этом у трёх банков расходы, наоборот, снизились:
• Kapitalbank — на 2,2%
• Infinbank — на 16,3%-
• Avobank — на 7%
Самые прибыльные банки и расходы на сотрудников
По итогам первого квартала 2026 года банки Узбекистана получили 5,5 трлн сумов чистой прибыли. Это на 61,6% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом Agrobank, который стал лидером по расходам на сотрудников, не вошёл в число самых прибыльных банков. За три месяца банк направил на персонал 522,2 млрд сумов, а его чистая прибыль составила 35,9 млрд сумов. По этому показателю банк занял 23-е место.
2
Ipoteka bank показал другую динамику: при расходах на сотрудников в 371,1 млрд сумов банк получил 846,4 млрд сумов чистой прибыли.
Главный актив банков — люди
По мнению экспертов, в современном банковском секторе главную роль играют уже не здания и банкоматы, а сотрудники. Сегодня банки — это не просто место для хранения денег, а система управления доверием клиентов. Поэтому финансовые организации всё активнее конкурируют за квалифицированные кадры, увеличивая расходы на зарплаты, бонусы и развитие команд.