O‘zbekiston - jahon parlamentarizmining markazi
Dunyoning 140 ga yaqin mamlakatlarining 105 parlamenti yetakchilari va 2000 dan ziyod palament vakillari hamda 50 ta xalqaro tashkilotdan 110 nafar delegatsiya a’zolari ushbu xalqaro anjuman doirasidagi tadbirlarda ishtirok etishi kutilmoqda.
Yakunda Toshkent deklaratsiyasi qabul qilinishi kutilmoqda
“Ijtimoiy taraqqiyot va adolat uchun parlament harakati” mavzusida o‘tkaziladigan Assambleyaning turkum yig‘ilishlarida butun dunyo parlament delegatsiyalari tomonidan ko‘plab dolzarb masalar muhokama qilinadi. Forum yakunida ishtirokchi mamlakatlarning xalqaro hamkorlikning asosiy masalalari bo‘yicha yakdil pozisiyasini aks ettiruvchi dasturiy hujjat – Toshkent deklaratsiyasi qabul qilinishi nazarda tutilmoqda.
Ma’lumot uchun, Parlamentlararo ittifoq (ingl. Inter-Parliamentary Union, IPU) – xalqaro parlament tashkiloti bo‘lib, parlamentlararo muloqotning eng yirik platformasi hisoblanadi. 1889-yilda tashkil etilgan, hozirda 181 mamlakat parlamentlarini birlashtiradi.
Assanbleya butun xalqaro parlament diplomatiyasi tizimi uchun muhimdir
Parlamentlararo Ittifoqning O‘zbekistondagi 150-Assambleyasi nafaqat a’zo mamlakatlar, balki butun xalqaro parlament diplomatiyasi tizimi uchun alohida ahamiyatga ega. Zamonaviy tahdidlar sharoitida, davlatlar o‘rtasidagi hamkorlik zarurati dolzarb bo‘lib borayotgan bir paytda, bunday platformalar muloqotni yo‘lga qo‘yish, ishonchni mustahkamlash va global muammolarni hal qilish yo‘llarini birgalikda izlash imkonini beradi.
O‘zbekiston mezbonlik orqali o‘zining global siyosatdagi faolligini namoyish etmoqchi
Ushbu tadbirning O‘zbekistonda o‘tkazilishi uning global siyosatdagi faol rolini va xalqaro aloqalarni mustahkamlashga intilishini yana bir bor tasdiqlaydi. Mamlakatimizning konstruktiv muloqotni ilgari surish va diplomatik tashabbuslarni rivojlantirish borasidagi sa’y-harakatlari e’tirof etilganidan dalolat beradi.

Узбекистан — центр мирового парламентаризма
Ожидается участие более 2000 парламентариев из 105 парламентов почти 140 стран мира, а также 110 членов делегаций от 50 международных организаций в рамках мероприятий этого международного форума.
Ожидается принятие Ташкентской декларации
В ходе тематических заседаний Ассамблеи на тему "Парламентское движение для социального прогресса и справедливости" будут обсуждаться множество актуальных вопросов. В конце форума предполагается принятие программного документа — Ташкентской декларации, отражающей единое мнение стран-участниц по основным вопросам международного сотрудничества.
Межпарламентский союз (Inter-Parliamentary Union, IPU) — это международная парламентская организация, крупнейшая платформа для межпарламентского диалога. Основанная в 1889 году, она объединяет парламенты 181 страны.
Ассамблея имеет важное значение для международной парламентской дипломатии
150-я Ассамблея Межпарламентского союза в Узбекистане имеет особое значение не только для стран-участниц, но и для всей системы международной парламентской дипломатии. В условиях современных угроз необходимость сотрудничества между государствами становится всё более актуальной, и такие платформы дают возможность наладить диалог, укрепить доверие и совместно искать пути решения глобальных проблем.
Узбекистан намерен продемонстрировать свою активность на мировой политической арене
Проведение этого мероприятия в Узбекистане вновь подтверждает активную роль страны в глобальной политике и её стремление укреплять международные связи. Это также свидетельствует о признании усилий Узбекистана в продвижении конструктивного диалога и развитии дипломатических инициатив.